Lidé bojují za zachování malých nemocnic

Obyvatelé Ústeckého kraje bojují za zachování malých nemocnic. Více než 18.000 lidí podepsalo petici za zachování zdravotnického zařízení v Žatci na Lounsku a přes 8000 lidí za Podřipskou nemocnici v Roudnici nad Labem. Podporu žatecké nemocnici vyjádřili ve čtvrtek i senátoři, její zachování podporuje podle mluvčího Zdeňka Rytíře i Ústecký kraj. Pojišťovny nechtějí proplácet především úkony na podle nich málo vytížených odděleních, jako jsou dětské nebo gynekologicko-porodnické. Vedení nemocnic ale argumentují tím, že zrušení jednoho oddělení postupně povede k zániku celého zařízení.

"Pro Ústecký kraj, ačkoli není vlastníkem nemocnice v Žatci, je evidentní snaha ministerstva zdravotnictví a VZP o likvidaci této nemocnice nepřijatelná. Vedení i zastupitelstvo Ústeckého kraje vyjádřily jednomyslnou podporu zachování nemocnice v Žatci se všemi odděleními," uvedla ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).

Nemocnice je po zániku zařízení v Lounech jediná v okrese, tedy spádová asi pro 90.000 lidí. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) již dříve uvedl, že ministerstvo požaduje, aby každá porodnice dosáhla nejméně 500 porodů ročně, v Žatci v roce 2011 tuto podmínku splnili. "Při klesajícím trendu porodnosti v ČR lze důvodně očekávat, že této hranice při zachování stávajícího počtu porodnic nedosáhne," uvedl Heger.
 
Podle něj by při zrušení dětského a gynekologicko-porodnického oddělení v Žatci tuto péči bez problémů převzala okolní pracoviště v Kadani, Chomutově a Mostě vzdálených mezi 23 a 25 kilometry, tedy 25 minut jízdy autem. Ministr připomněl, že se tak stalo už v roce 2008, kdy byla žatecká porodnice uzavřená.
 
Ředitel krajské pobočky VZP Petr Veselský na dřívějším jednání o nemocnici argumentoval klesající porodností i podporou odborných společností. "V tuto chvíli se postoj zdravotních pojišťoven k úpravě a redukci akutních lůžek nemění. Termín, ve kterém by měly nemocnice uzavřít dohody s pojišťovnami, je na konci června," citovala mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková ředitele krajské pobočky pojišťovny.
 
Rušení oddělní hrozí i Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem, petici za její zachování podepsalo přes 8000 lidí. Nemocnice má internu, chirurgii, dětské a gynekologické oddělení. Loni tam ošetřili přes 70.000 pacientů a provedli přes 1600 operací. S více než 400 zaměstnanci je nemocnice rovněž jedním z největších zaměstnavatelů na Litoměřicku. Nemocnici koupili za 46 milionů korun v roce 2010 její tehdejší manažeři, letos v únoru polovinu koupil ústecký podnikatel Jakub Zavoral.
 
"Velmi si vážíme podpory, která se nám od obyvatel dostává. Pevně věříme, že kompetentní osoby přihlédnou k argumentům uvedeným v petici a neučiní rozhodnutí, které by zásadně poškodilo obyvatele Roudnicka a které by navíc nemělo ani ekonomickou logiku," uvedl výkonný ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem Vít Hroch.
 
Pět největších nemocnic v Ústeckém kraji provozuje společnost Krajská zdravotní, jejíž stoprocentním vlastníkem je Ústecký kraj.
 
zdroj: ČTK