Škody z povodní v hradeckém kraji by mohly dosáhnout až miliardy

Škody z nedělních a pondělních povodní v Královéhradeckém kraji by mohly dosáhnout půl až jedné miliardy korun. Na dotaz ČTK to po zasedání krajského krizového štábu uvedl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Přesnější odhad škod by podle něj mohl být k dispozici zhruba do týdne. Velká voda nejvíce poničila Krkonoše a Podkrkonoší, a to Svobodu nad Úpou, Hostinné a Rudník. Celkem povodeň v kraji zasáhla 63 obcí. Povodeň si v kraji vyžádala dva lidské životy, jeden vodák se pohřešuje.

"Odhaduji celkové škody možná přes půl miliardy, k jedné miliardě, ale nevím, jestli se nemýlím," řekl Franc. Aktuální situaci v kraji označil za stabilizovanou. Kraj dnes zřídil pět skupin z ekonomů a stavařů, kteří budou ve vyplavených obcích mapovat škody.
 
V postižených obcích a městech naplno běží likvidace škod. Krizový štáb podle France nyní neeviduje od postižených obcí žádné požadavky na techniku a lidi. Podle vedení krajských hasičů je na pomoc v kraji připraveno 500 vojáků, ale obce tuto nabídku dosud nevyužily. Hasiči zatím mezi postižené rozdělili sto vysoušečů, dalších 200 je připravených.
 
Franc uvedl, že například na tocích v kraji ve správě Povodí Labe by škody podle odhadu mohly dosáhnout až 200 milionů korun. Škody za desítky milionů korun, hlavně na cestách, již oznámil Krkonošský národní park. Na několik desítek milionů korun přijde stavba nového mostu v Jaroměři, který Labe zničilo. Radnice nyní připravuje zbourání starého mostu.
 
Do desítek milionů korun půjdou škody i ve Svobodě nad Úpou, kterou se v noci na neděli prohnal rozvodněný Černohorský potok a do města přinesl tisíce tun kamení, bláta a písku. Nánosy zcela ucpaly koryto potoka a voda tekla do města po silnici. "Zpět do koryta se vodu podařilo vrátit až ve středu v 16:00," uvedl hejtman. Loni opravenou cestu ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní voda vážně poničila, škody jsou i na jiných místech ve Svobodě nad Úpou.
 
Podle ředitele královéhradeckých hasičů Františka Mencla dosud není vyčísleno, kolik hasičů se do pomoci v zaplavených oblastech zapojilo. Rozhodující roli podle něj měli dobrovolní hasiči z jednotlivých obcí. Podle Mencla dnes vyjížděli již jen k jednotlivým zásahům, například k čerpání vody ze sklepů rodinných domů v Lučicích a Pamětníku na spodním toku Cidliny.
 
Na základě zkušeností z povodní chtějí hasiči podle Mencla pořídit více čerpadel střední velikosti. "Naše vysokokapacitní čerpací stanice, kterou jsme poslali pomáhat do Prahy, se na podobné zásahy při mělké vodě nehodí a malá čerpadla nemají dostatečný výkon," řekl Mencl. Královéhradečtí hasiči také chtějí více obleků do vody, dosud speciální oděvy pro zásahy ve vodě mají v kraji jen potápěči.
 
zdroj: ČTK