V Rasoškách u Náchoda usmrtila 14letého chlapce fotbalová brána

Čtrnáctiletého chlapce v Rasoškách na Náchodsku usmrtila ve středu odpoledne spadlá fotbalová brána. Konstrukce branky na chlapce spadla v okamžiku, kdy se na ní houpal. ČTK o tom informovala mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Chlapec si přišel na fotbalové hřiště s kamarády zahrát fotbal. "Podle svědeckých výpovědí se po té, co postavili ležící brány, začal se na jedné z nich právě tento chlapec houpat a fotbalová brána na něho spadla tak nešťastně, že mu způsobila velmi vážná zranění," uvedla mluvčí. Přes snahu přivolaných záchranářů chlapec na místě zemřel.
 
Kriminalisté prověřují, zda za tragédii nenese odpovědnost nějaká konkrétní osoba, a to ať z nedbalosti nebo v úmyslu. "Nicméně vše zatím nasvědčuje tomu, že se bude s největší pravděpodobností jednat o nešťastnou událost bez cizího zavinění," uvedla mluvčí.
 
Na chlapce podle policie spadla klasická fotbalová branka. Hřiště, které spravuje místní tělovýchovná jednota, je podle zjištění ČTK volně přístupné. Chlapci, kteří na něj ve středu odpoledne přišli, údajně byli i z okolních obcí.
 
Starosta Rasošek Oldřich Rezek se k tragédii nevyjádřil. "Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nebudeme případ komentovat," řekl.
 
Záchranáře na hřiště zavolal kamarád těžce zraněného chlapce. Zdravotníci na místo vyslali vrtulník. "Přestože se zdravotníci usilovně snažili o obnovu krevního oběhu, veškeré jejich snahy se ukázaly jako marné. V průběhu resuscitace zasahující lékaři u chlapce diagnostikovali závažná poranění více orgánových systémů, která se ukázala jako neslučitelná se životem a po čtyřiceti minutách museli resuscitaci ukončit," uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák.
 
Případy úmrtí dětí pod spadlými brankami nejsou výjimečné. Například v října 2011 na fotbalovém hřišti v Lubenci na Lounsku zahynul třináctiletý chlapec poté, co na něj spadla přenosná branka. V prosinci 2009 kovová konstrukce házenkářské branky na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku těžce zranila šestiletou dívku, která o dva dny později zemřela. V srpnu 2009 konstrukce branky usmrtila třináctiletého chlapce v Přibyslavicích u Okříšek na Třebíčsku. Chlapec na sebe při hře s míčem branku převrátil a ta mu zlomila vaz.
 
Kvůli opakujícím se tragédiím vyhlásila fotbalová asociace spolu s kraji v roce 2009 projekt Bezpečná branka. Jeho cílem je postupně vyměnit fotbalové branky na přibližně 3500 hřištích po celém Česku. Předloni například dostalo devadesát fotbalových klubů na Vysočině téměř 200 speciálně upravených branek o rozměrech tři krát dva metry. Branky jsou lehčí než běžné typy a mají zvýšenou stabilitu.
 
"Dosud bylo vyměněno zhruba 1200 branek," řekl ČTK Martin Gregor, mluvčí Fotbalové asociace ČR, který zároveň připomněl, že do projektu Bezpečná branka se nezapojily všechny kraje.
 
A právě jedním z nich je Královéhradecký kraj, což ČTK potvrdil předseda krajského výboru fotbalové asociace Václav Andrejs. "O projektu se za mého předchůdce jednalo, ale tehdejší vedení kraje se do projektu nezapojilo," řekl Andrejs, který krajský svaz vede od října 2010. Na září plánovaném jednání s vedením krajského úřadu chce otázku projektu opět otevřít.
 
Krajský fotbalový svaz se podle Andrejse snaží nové branky kupovat ze svých peněz. "Naše finanční možnosti jsou ale omezené, za poslední čtyři roky jsme koupili 15 branek. Jedna vyjde na asi 20.000 korun," řekl.
 
zdroj: ČTK